• Bize Ulaşın 0388 233 11 60 -61
  • 24/7 Yol Yardımı 541 216 33 31
  • Online Randevu
image_02
image_10
image_03
image_08

Motor Yağı Değişiminin Önemi

 Motor yağını ve filtresini zamanında değiştirmek size yakıt tasarrufuperformans ve motorun en verimli şekilde çalışması olarak dönecektir.Eski araçlarda 5000 km’de bir yapılan yağ değişimi yeni model araçlarla birlikte artık 20.000 km’ye kadar çıkmıştır. Kullanım süresi dolmuş yağ siyahlaşacak ve yağlama esnasında oluşan film tabakasını oluşturmamaya başlayacak motoraşınmaya başlayacaktır.Performans düşüşü kaçınılmazdır.Motordaki sürtünme ve aşınmadan dolayı oluşan minik metal tozları ve parçacıkları yağ karterine inmekte ve yağlamayla birlikte motorunuzda dolaşmaktadır.Buda aracınızın motorunun çalışmasını olumsuz etkileyebilmektedir.Yağ filtresi bu noktada devrededir ve bu minik metal parçacıkları emer tabi zamanla bu işlevini yerine getiremez hale gelir. Bu nedenlerle yağ ve yağ filtresi değişimini zamanında yaptırmak önemlidir

 

Motor yağı seçimi ve değişim periyodu
Motor yağının cinsi ve değişim periyodu araç üreticileri tarafından belirlenir. Araç üreticisinin belirttiği spesifikasyon doğrultusunda uygun yağ seçilmesi ve yağ değişimlerinin, genellikle kullanım klavuzlarında yazılan, araç üreticisinin belirttiği periyotlarda yapılması gerekir.

 

Motor açısından yağ değişiminin önemi nedir?
Motor yağının beş ana görevi vardır; yağlama, koruma, temizleme, soğutma ve sızdırmazlık… Bu görevlerin hepsi, motor için hayati önem taşımakla birlikte, bunların etkinliği tamamen yağ değişimine bağlıdır. Motor cinsi ve gücüne göre araç üreticileri tarafından belirlenen yağ değişim süresi sonunda, yağın niteliğinde azalma olduğu için görevlerini tam gerçekleştiremez ve motorda normalden fazla aşınmalar olmaya başlar.

   Sentetik ve mineral yağlar arasındaki farklar nelerdir?
Aradaki fark, mineral yağların doğrudan doğruya ham petrolden rafine edilmesi, sentetik yağlarınsa, rafine işleminin en saf elemanlarından kimyasal olarak formüle edilmesidir. Bu işlem sayesinde hem ham petroldeki saf olmayan elementler ayrıştırılmış olur hem de bağımsız moleküller modern motorların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yapılandırılır. Laboratuar koşullarında özel olarak formüle edilen bu moleküller daha yüksek düzeyde koruma sağlar ve performansı artırır.

© Copyright 2015 Hafızlar Otomotiv